WONTERM Unshielded 19'' 24 Port Cat6 Patch Panel ABS-UL-94V0
SHENZHEN XINTAIYUE COMMUNICATION CABLE CO.,LTD.
Contact Now
Brand Name : WONTERM
Model Number : WTKJ
Certification : CE/FCC/UL/ROHS
Place of Origin : China
MOQ : 1000pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T or western Union
Supply Ability : 30000pcs per month
Delivery Time : 10 working days after received your payment
Packaging Details : 250m/box
Body Color : Black, Grey, Lvory
Housing Material : PC, ABS
Size(W*H) : 19'', 1unit
Loading Capactiy : 24 port (RJ-45)
Termination : 110, T568A &T568b
Delivery Detail : 3 days
Fluke Test : yes
Contact Now
WONTERM 24-Port Cat 6 Unshielded Patch Panel Fluke Test UTP with Back Bar
Specifications:
· Number of Ports: 24 ports,Krone and 110 dual IDC RJ 45
· Performance level: TIA/EIA-568-B.2-1 Category 5e Channel requirements
· Port and panel identification: TIA/EIA-606-A labeling standards
· Jack housing-polyphelyene oxide, 94V-0 rated
· IDC blocks- polyphelyene oxide, 94V-0 rated
· Jack contacts-pins: 3,15,30,50 micro (u) inches gold over nickel plating
· Dielectric withstanding voltage: 1000 volt maximum.
· Panel: Metallic panel black
· IDC Block: 110 IDC for 22-26 AWG, fire Approved ABS-UL-94V0
· Durability: IDC blocks 200 termination cycles.
· Universal wiring scheme T568A and T568B wiring scheme clearly identified on universal label
· Patch panels are supplied with T568A and T568B wiring configurations.
Product Description:
1.24 port cat6 UTP patch panel
2. Design to mount to any standard 19" rack or cabinet.
3. Space saving, high-density 1U (24 port ).
4. L IDC contract material: Phosphor bronze with tin plating over nickel.
5. 110 & krone punch down tools are available.
6. Sturdy Aluminum Plate around RJ45 Jacks
7. Phosphor bronze with 5-50 micro inches gold plated.
8. Available with T568 A. T568 B wiring pattern and meeting the requirement of Cat 5e standard.
9. Color Coded TIA/EIA 568A (international) and 568b (AT&T Standard) Wiring For Easy Installation
10. Termination accepts 22 24 26 AWG (0.64, 0.5 and 0.4 )solid wires